باید ها و نباید ها در چیدمان منزل

نباید در چیدمان منزل از وسایل منسوخ و قدیمی استفاده کرد. وسایلی که سالهاست از آنها در چیدمان منزل استفاده کرده اید را به دور بیندازید، آنها باعث ایجاد خستگی در محیط خانه می شوند. و نیازی نیست که برای ایجاد تنوع در چیدمان منزل خیلی پول خرج کنید. اگر محدودیت های مالی شما اجازه عوض کردن کابینت های قدیمی آشپزخانه را نمی دهند، شما می توانید با تعویض دستگیره های کابینت تنوع لازم را ایجاد کنید. همچنین میتوانید از برچسب های جدید برای تغییر در بدنه های کابینت ها استفاده کنید. همچنین میتوانید با تهیه ی اکسسوری ، به دکوراسیون تان جلوه ی بسیار خوبی دهید.

نباید در چیدمان منزل خیلی از مد پیروی کرد. طرح ها و یا وسایلی که خیلی زود مد می شوند با همان سرعت نیز دمده می شوند. و تحمل  کردن یک وسیله دمده در محیط خانه گاها کار آسانی نیست. و این موضوع در صورتی است که غالبا برای تهیه اسباب و اثاثیه منزل پول های زیادی صرف می شود و تعویض زودهنگام آنها چندان اقتصادی به نظر نمیرسد.  البته این مورد را در نظر بگیرید که هیچوقت مد بد نیست! اگر هزینه ی کافی برای تهیه ی اجزای مد و تغییر وسایل قدیمی تان را دارید میتوانید به نحو احسن از مد روز پیروی کنید ولی این مورد را فراموش نکنید که زیاده روی در هیچ کاری خوب نیست.

نباید چیدمان منزل خیلی رسمی باشد. نباید کاربری و راحتی فضای خانه را فدای زیبایی آن بکنید. خانه قبل از اینکه باید فضایی زیبا داشته باشد باید راحت باشد. البته که استفاده از صندلی های رسمی اشکالی ندارد ولی نباید از آنها برای میز ناهار خوری استفاده کنید. سعی کنید فضایی را ایجاد کنید که جمع خانواده به دور هم جمع باشد و گرمای خانواده به آنها انرژی دهد. بیش از حد تجملاتی کردن منزل باعث عدم راحتی برای افراد میشود. همچنین در مواقعی که مهمان دارید باید مرتب درگیر این مسئله باشید که وسایلتان آسیب نبیند چون قیمت بالایی دارد؛ همین امر باعث رفتار ناپسند و دور شدن اعضای فامیل و خانواده از هم میشود.

از بهم ریختگی خانه جلوگیری کنید. با تهیه قفسه هایی برای قبوض ماهانه و یا تعبیه محلی برای آویزان کردن کلیدها از ایجاد یک فضای پراسترس و شلوغ و پلوغ در خانه جلوگیری کنید. و ترجیحا وسایلی از این دست را در فضایی پنهان در خانه نگهداری کنید. همیشه نظم در چیدمان حتی در دکوراسیون های نامنظم هم رعایت میشود! در برخی از کشور های بزرگ جهان امروزه دکوراسیون هایی مد شده اند که ساختار بهم ریختگی نوین دارند؛ با این تفاوت که این دکوراسیون ها هم برای بی نظمی خود از یک نظم اصلی برای انتخاب اشیا استفاده میکنند.

نباید در چیدمان منزل همه چیز هماهنگ باشد. خانه محل زندگی است. آنرا یک فضای نمایشگاهی چند روزه در نظر نگیرید. نیازی نیست تمام فضاهای خانه با هم هماهنگ باشد. برای تنوع داشتن در چیدمان منزل اجازه بدهید برخی از فضا ها متفاوت باشند. و از قرینه سازی های بیش از حد پرهیز کنید. روانشناسان میگویند کمال گرایی بسیار خوب است اگر بتوان آن را کنترل کرد! ایراد اصلی اکثر ما ایرانیان این است که بسیار کمال گرا هستیم و دوس داریم همه چیز هماهنگ و متقارن باشد در حالی که این کار همیشه هم صحیح نیست.