چطور با رنگ گرم فضای خانه را آرامبخش سازیم؟

چطور با رنگ گرم فضای خانه را آرامبخش سازیم؟

چطور با رنگ گرم فضای خانه را آرامبخش سازیم؟ همه میدانیم که رنگ گرم باعث آرامش چشم و روح میشود؛ خیلی ها به علت همین قضیه فکر میکنند که بدون هیچ اصول و قواعدی میتوانند هر مقدار رنگ در هر تناژی را در خانه استفاده کنند بدون اینکه توجهی به استانداردها داشته باشند. اما وقتی صحبت از استفاده رنگ های گرم در دکوراسیون داخلی منزل می شود دقیقا باید چیکار کرد؟ در ادامه میخواهیم به سوال برای شما جواب دهیم.

نحوه ی تزیین دکوراسیون با رنگ گرم

رنگ های گرم سلیقه بسیاری از مردم است؛ به همین علت کارشناسان و طراحان داخلی به استفاده ی آن در دکوراسیون توصیه های فراوانی میکنند. حال باید بدانید کدام رنگ ها را در کنار یکدیگر قرار دهید تا جلوه ی بهتری داشته باشد.

– استفاده از رنگ گرم برای دیوارها و سقف

مطمئنا اولین جایی که به ذهن من و شما خطور میکند استفاده از رنگ گرم برای دیوار ها و سقف هستند. باید توجه داشته باشید که پذیرایی و اتاق ها و همچنین آشپزخانه هر کدام چقدر نیازمنده طراحی و رنگ آمیزی هستند. همیشه از زیاده روی بپرهیزید وگرنه در دردسر بزرگی می افتید. برای رنگ آمیزی دیوار ها میتوانید از کاغذ دیواری نیز بهره ببرید که همراه رنگ گرم طرح هایی نیز به همراه داشته باشد تا از یکنواختی شما را نجات دهد.

سقف جای دیگری است که میتوانید رنگ گرم را در آن به کار ببرید توجه داشته باشید که در قسمت های برشکاری شده سعی کنید از رنگ های گرم استفاده کنید و بقیه جاهای سقف را سفید داشته باشید چون استفاده از رنگ های گرم در تمام قسمت های سقف ممکن است خانه ی شما را کوچک و دلگیر نشان بدهد.

انتخاب رنگ گرم مناسب برای پرده ها

پرده با رنگ گرم را فقط برای منازلی که متراژ زیادی دارند توصیه می کنیم چون عموما رنگ های گرم تیره هستند و فضای خانه های کوچک را دلگیر می کنند. با این حال می توانید قسمت والان یا کتیبه را در خانه های کوچک از رنگ های گرم انتخاب کنید. ضمنا توجه داشته باشید که به طور کلی دکوراتورهای داخلی چندان توصیه ای به استفاده از رنگ گرم دکوراسیون برای پرده ها ندارند چون تا حد زیادی از نعمت ورود نور طبیعی محروم خواهید شد و خانه بدون نور طبیعی بسیار دلگیر و افسرده کننده است.

کدام رنگ های گرم برای مبلمان مناسبند؟!

مبلمان با رنگ گرم دکوراسیون سریعا به یک نقطه کانونی در منزل تبدیل خواهد شد. البته باید دقت کنید که رنگ مبلمان با فرش ست می شود پس باید به گونه ای رنگ این دو المان را انتخاب کنید که اثر کور کنندگی بر روی یکدیگر نداشته باشند یعنی رنگ مبلمان و فرش به گونه ای انتخاب نشوند که زیبایی رنگ یکدیگر را مخدوش کرده و از جلوه آن بکاهند.

چطور با رنگ گرم فضای خانه را آرامبخش سازیم؟  عکس

– برترین رنگ گرم برای فرش ها

رنگ فرش گرم گزینه های زیادی دارد که تا حد زیادی به نوع رنگ انتخاب شده برای مبلمان و همچنین سبک دکوراسیون داخلی شما وابسته است. به عنوان مثال برای سبک دکوراسیون داخلی سنتی و روستیک بهتر است به سراغ فرش های قرمز رنگ و سرمه ای تیره بروید. برای سبک دکوراسیون داخلی مدرن به سراغ فرش هایی با رنگ طوسی، قهوه ای و بژ بروید و برای سایر سبک ها سعی کنید فرش هایی با رنگ گرم برای گل و نقوش آن انتخاب نمایید چون رنگ زمینه هماهنگی کمتری با این نوع سبک ها دارد.

– چگونه به اتاقتان رنگ های گرم را اضافه کنید!

رنگ گرم برای اتاق خواب را می توانید با انتخاب این نوع رنگ برای دیوار، پرده و تخت خواب پیاده سازی کنید. اکثر تخت خواب ها بدنه چوبی دارند و رنگ قهوه ای به خودی خود جزو رنگ های گرم است. رو تختی و دیوار را هم می توانید به رنگ گرم انتخاب کنید اما توصیه می کنیم برای اینکه اتاق خواب شما خیلی تیره و دلگیر نشود، رنگ گرم اتاق خواب را محدود به تخت خواب و پرده ها کنید و دیوار و سقف را از رنگ متضاد یا رنگ های روشن انتخاب نمایید.

– رنگ آمیزی پذیرایی

رنگ گرم برای پذیرایی گزینه های زیادی دارد و بسته به متراژ کلی می توانید از المان های بزرگ یا کوچک شروع کنید. به عنوان مثال برای پذیرایی بزرگ، رنگ گرم را برای دیوار، مبلمان و کفپوش استفاده کنید در غیر این صورت رنگ گرم برای مبلمان و کفپوش کفایت می کند.

–  رنگ آشپزخانه سلیقه ای نیست!

رنگ گرم برای آشپزخانه باید محدودتر از سایر بخش های خانه باشد چون به طور طبیعی فضای آشپزخانه حس گرم و انرژی بخشی دارد. به همین دلیل بهتر است کابینت ها را با رنگ سرد و روشن و کاشی بین کابینت ها را با رنگ گرم تزیین کنید. با این کار تعادل خوبی برقرار خواهید کرد. البته رنگ گرم برای میز ناهارخوری یا بخش جزیره هم انتخاب هوشمندانه ای است و به راحتی می توانند به نقطه کانونی آشپزخانه شما تبدیل شوند که نگاه هر کسی را جلب خواهد کرد.

به طور کلی به هیچ وجه رنگ گرم ساختمان را به طور غالب یا تنها به کار نبرید. در هر بخش سعی کنید نقطه کانونی مشخص کرده و همان را با رنگ گرم تزیین کنید تا فضای شما خیلی دلگیر و تیره نشود.